Aktualności, wieści z plenerów, najnowsze zdjęcia, relacje z wypraw, trochę techniki. Zapraszam do częstego zaglądania.
Home » Aktualności » Książki » “Terra” Macieja Fiszera – warto
23
Lis

“Terra” Macieja Fiszera – warto

Kilka dni temu, w ramach niesamowitej wymiany dokonanej w barze mlecznym na Podgórnej w Poznaniu, stałem się właścicielem najnowszego albumu Macieja Fiszera zatytułowanego “Terra”. Jest to kolejny album tego Autora w mojej kolekcji. Każdy kolejny wyczekuję z niecierpliwością, podobnie jak opowieści towarzyszących ich powstawaniu.

Macieja cenię z dwóch powodów. Po pierwsze, ma bardzo ciekawe spojrzenie na przyrodę, jest bezgranicznie oddany fotografii (aż do szaleństwa) i niesamowicie konsekwentny. Robi projekty, którym poświęca naprawdę dużo czasu. W tym co robi jest jednocześnie prawdziwym perfekcjonistą – jestem przekonany że drukarzom i skanerzystom nie raz zapalały się w oczach mordercze “k…ki” podczas pracy z Maciejem. Ale Maciej nie odpuszcza i dzięki temu wychodzą naprawdę wspaniałe albumy.

Po drugie, Maciej nadal oddany jest slajdom, a to szczególnie bliska mi forma “uprawiania” fotografii. Większość jego zdjęć powstaje na analogowym aparacie Hasseblad X-Pan. Jak sam jednak stwierdził w kuluarach tegorocznego festiwalu w Izabelinie (zasłyszane, w tym roku niestety nie mogłem uczestniczyć) “Aparat cyfrowy otworzył mi drzwi do chlewu”. Powstała z tego podobno niezwykła prezentacja. Muszę to kiedyś zobaczyć.

Wracają jednak do albumu.

W ziemi ważny jest dotyk. Faktura, ciepło (albo chłód), zapach, czułość. Pamiętasz zapach ziemi zoranej wiosną, wynurzonej spod śniegu, wilgotnej, zbitej i czarnej? Pamiętasz zapach ziemi jesiennej, zmęczonej rodzeniem, rozpulchnionej, suchej? I jej dotyk? Zapach ściernisk, koszonych łąk, gorących łanów zbóż, zbóż zalanych powodzią, gnijących. To jest ziemia. © Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Album poświęcony jest właśnie ziemi. A przede wszystkim jej przemianie – z ziemi niezagospodarowanej właściwie przez człowieka w rolniczy krajobraz. Ta zmiana jest coraz silniejsza i coraz mniej jest miejsc wokół nas niedotkniętych ręką człowieka. Zachodzące wokół nas zmiany są doskonale widoczne z lotu ptaka i taką właśnie perspektywę zastosował Maciej aby jej uwypuklić.

Album jest przemyślany, a zdjęcia starannie dobrane. Niektóre z nich to prawdziwe perełki – choćby dęby we mgle na 27 stronie, żurawie na 55 stronie, szpaler drzew z cieniami na 57 stronie, czy łany na stronie 89 i lodowe abstrakcje na 109 stronie.

Jednocześnie, Maciej nie poszedł w krajobraz tworzony wyłącznie przez światło. Są w albumie oczywiście zdjęcia, gdzie światło odgrywa bardzo ważną rolę. Jednocześnie jednak autor bawi się z nami strukturą krajobrazu. Uwypukla go i często stawia na piedestale. Ta właśnie struktura jest często wyrazem zmiany, o której pisałem powyżej i o której jest ten album. Stąd też w albumie dużo zdjęć gdzie ta struktura jest doskonale widoczna – zarówno wtedy, gdy jest dziełem człowieka, jak i samej przyrody. Mgliste krajobrazy okolic Rogalinka stanowią doskonałe uzupełnienie tych zdjęć.

Jednym słowem polecam. Warto mieć ten album w swoich zbiorach.
Wydawca – Wydawca: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

120 stron, twarda oprawa.

Nakład: 1000 (z tego w sprzedaży jest ok. 300 egzemplarzy, jeśli już nie mniej).

Jako bonus dostałem jeszcze dwa ostatnie kalendarze Macieja. Są wyrazem jego terapii. Opowieść o tym jak powstały jest niezwykle ciekawa. Ale to tym może opowie kiedyś sam Maciej :-).

P.S. Pytanie – co Maciej dostał ode mnie “w zamian” za album?

Tags:

2 Responses to "“Terra” Macieja Fiszera – warto"

Add Comment
 1. Błażej

  3 grudnia 2014 at 10:49

  Właśnie cały czas się zastanawiam co dostał Maciej w zamian za album? Wydruki z Islandii może?

  Odpowiedz
  • Łukasz

   3 grudnia 2014 at 17:25

   To byłoby zbyt oczywiste. Dostał … naleśnika z nadzieniem truskawkowym :-).

   Odpowiedz

Submit a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018 Łukasz Kuczkowski | Zaloguj się | Polityka prywatności