Aktualności, wieści z plenerów, najnowsze zdjęcia, relacje z wypraw, trochę techniki. Zapraszam do częstego zaglądania.
Home » Aktualności » Zapraszam na fotograficzną wyprawę na Svalbard (Spitsbergen)
25
Mar

Zapraszam na fotograficzną wyprawę na Svalbard (Spitsbergen)

For English version click here (https://www.kuczkowski.net/please-join-me-on-photographic-expedition-to-svalbard-spitsbergen/)

Zapraszam na kolejną moją fotograficzną wyprawę w zimne rejony naszego pięknego świata. Naszym celem będzie norweski archipelag Svalbard położony w Arktyce. Być może jest to ostatni moment, aby zobaczyć go takim jaki był przez ostatnie tysiące lat. Ocieplenie klimatu odciska bowiem coraz mocniejsze piętno na Arktyce. Zapierający dech krajobraz, lodowce, lód, piękne światło, niedźwiedzie polarne, foki, morsy i inne przejawy życia – to wszystko będzie można zobaczyć podczas wyprawy.

Tym razem wyprawa ma charakter otwarty – mogą w niej zatem uczestniczyć osoby, których nie znam.

Żeby było wyzwanie – płyniemy jachtem.

Poniżej podstawowe informacje o wyprawie.

Charakter wyprawy: fotograficzny. Nastawiamy się na fotografie i temu podporządkujemy rozkład dnia. Może to oznaczać nieregularne pory posiłków. Szukam osób, które będą zakręcone fotograficznie i którym będzie się chciało podejmować fotograficzne wyzwania i motywować pozostałych.

Termin: 2-16 września 2019 roku. 14 dni na jachcie. Do tego doliczyć trzeba czas na przeloty do i z Longyearbyen na Svalbardzie. Zaleca się, aby przybyć na miejsce 31 sierpnia. Wracamy do Longyearbyen 16 września po południu. Do Longyearbyen latają samoloty z tromso w Norwegii.

Liczba uczestników: 6 fotografów, 2 członków załogi i przewodnik (pełni również rolę kierowcy zodiaca i strażnika na brzegu – ma broń wymaganą przepisami wyspy).

Uczestnikiem może być jedynie fotograf – amator. Poziom zaawansowania w fotografii nie jest istotny.

Liczba fotografów zapewnia największy możliwy komfort biorąc pod uwagę wielkość jachtu i miejsce wyprawy. W wyprawach komercyjnych jest o wiele więcej uczestników, co wpływa niewątpliwie na ich wygodę i możliwości.
Liczba 6 fotografów pozwala popłynąć wszystkim na ląd w jednym zodiaku.

Jacht: S/Y Sky Dancer, przystosowany do żeglugi w wodach Arktyki, z doświadczoną załogą i przewodnikiem.

S/Y SkyDancer pomieści 10 gości w bardzo wygodnych kabinach, 3 dwuosobowych kabinach z łóżkiem piętrowym i 1 kabinie 4-osobowej z przodu.Jacht ma dwie toalety i jeden prysznic. Do użytku są dwa duże salony. Centralne ogrzewanie utrzymuje ciepło, suchość i wygodę na pokładzie. Zapewnia nam również nieograniczoną ilość podgrzanej wody. Jacht jest wyposażony we wszystkie pomoce nawigacyjne i sprzęt bezpieczeństwa do żeglugi w wodach o dużej szerokości geograficznej.

Więcej o jachcie: http://www.skydancer.no/

Język: językiem wyprawy jest język angielski. Uczestnicy powinni swobodnie posługiwać się tym językiem. Jest to ważne ze względu na międzynarodowy skład wyprawy i załogę jachtu.

Noclegi: w kabinach dwuosobowych, piętrowe łóżka (jak to na jachtach). Kabina czteroosobowa zostanie najprawdopodobniej wykorzystana na sprzęt fotograficzny. Możliwości noclegów w Longyearbyen są ograniczone, stąd należy od razu zarezerwować sobie nocleg w miasteczku – np. za pomocą Booking.com.

Wyżywienie: pełne, w cenie, gotuje załoga jachtu w porach z nami uzgodnionych. W przypadku nietolerancji jakiś pokarmów konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie.

Koszty: 63.000 NOK (korony norweskie) za jednego uczestnika. To jest ok. 6640 EUR.

Powyższa kwota obejmuje 14 dni na jachcie wraz noclegiem, korzystanie z osprzętu jachtu, pełne wyżywienie, opłaty portowe, wynagrodzenie przewodnika. Powyższa kwota nie obejmuje napojów alkoholowych na jachcie, przelotów do i z Longyearbyen na Svalbardzie, noclegu w Longyearbyen przed i po rozpoczęciu wyprawy.

Biorąc pod uwagę cenę i liczbę dni, to dniówka wynosi 475 EUR co jest rewelacyjną ceną jak na Svalbard. Wyprawy komercyjne to ok. 855 EUR/dzień przy krótszej wyprawie i większej liczbie uczestników i często dodatkowych opłatach.

Zaliczki: potwierdzenie udziału wymaga wpłaty kwoty 1000 EUR. Pozostałą część kwoty należy wpłacić:
a/ 2300 EUR do dnia 15 listopada 2018 roku;
b/ 2340 EUR do dnia 30 maja 2019 roku.

Obowiązują zasady odwołania udziału w wyprawie.

Powyższe terminy wynikają z konieczność regulowania części kwot na rzecz właściciela jachtu w ustalonych terminach.
Po rozliczeniu z właścicielem jachtu może wystąpić konieczność niewielkiej dopłaty / zwrotu ze względu na różnice kursowe i opłaty bankowe. Rozliczam się bowiem w koronach norweskich, a wpłaty przyjmuję w euro.
Wpłaty jedynie w formie przelewów na rachunek bankowy.

Wymogi formalne: z uczestnikiem zostanie zawarta krótka umowa potwierdzające powyższe warunki.

Ubezpieczenie: konieczne jest wykupienie własnego ubezpieczenia medycznego i ewakuacji (SAR). Polecam World Nomads w wersji Explorer (cena ok. 80 EUR, https://pp.worldnomads.com/ ). Warto również wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z podróży (w Polsce polecam AXA https://www.axa-assistance.pl/ubezpieczenie-turystyczne ).

Sprzęt fotograficzny: Polecam zabrać co najmniej dwa aparaty oraz obiektywy od szerokiego kąta do teleobiektywy z telekonwerterem. Wiele firm oferuje wynajem sprzętu – jest to często lepsza opcja niż kupno obiektywu (np. tele).
Zdjęcia na jachcie będą wykonywane z ręki. Na lądzie będzie istniała możliwość korzystania z własnego statywu.

Na wyprawie będzie używany dron.

Warto zabrać też laptopa w celu zgrywania zdjęć i robienia kopii zapasowej, ewentualnie dużo kart do aparatu.

Prelekcje: Oczekuję, że każdy uczestnik podzieli się swoimi zdjęciami, które wykonywał do tej pory w innych miejscach. Zależy mi na tym, abyśmy dzielili się swoim doświadczeniem fotograficznym. Do dyspozycji będzie laptop.

Wysiłek: od niewielkiego do średniego. Dużą część czasu spędzimy na jachcie. Będziemy również lądować na brzegu i czasami wchodzić na okoliczne wzgórza. Nie będzie to jednak długotrwały czy wysiłkowy trekking. Można zostać na jachcie. Pobyt na jachcie może się wiązać z chorobą morską, szczególnie w pierwszych dniach pobytu. Zalecane jest wsparcie farmakologiczne (tabletki przeciwwymiotne).

Warunki fotograficzne: wschód Słońca ok. 4 rano, zachód ok. 22, maksymalna wysokość słońca to 16 stopni powyżej horyzontu (czyli nisko, co zapewnia dobre warunki). Słońce co prawda zachodzi poniżej horyzontu, ale pozostawia całkiem blisko, co zapewnia poświatę o ciepłych kolorach. Zachody i wschody słońca są długie co zapewnia dobre, miękkie światło. Wrzesień co czas światła na wyspie. Wrzesień pozwala również dotrzeć do tych miejsc, które normalnie są trudno osiągalne we wcześniejszych miesiąc ze względu na wszechobecny lód.

Zainteresowanych proszę o kontakt na meila (scorpion25wp.pl). Umówimy wtedy rozmowę telefoniczną lub przez Skype.

Tags: ,

Submit a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018 Łukasz Kuczkowski | Zaloguj się | Polityka prywatności