Aktualności, wieści z plenerów, najnowsze zdjęcia, relacje z wypraw, trochę techniki. Zapraszam do częstego zaglądania.
Home » Aktualności » Książki » Wild Wonders of Europe
23
Gru

Wild Wonders of Europe

Niniejszym tekstem rozpoczynam cykl krótkich recenzji albumów fotograficznych, które sukcesywnie powiększają moją bibliotekę. A że mam spore zaległości w tym zakresie, to możecie być pewni stałej aktualizacji tej kategorii Myśli :-).

Zacznę od albumu, który ostatnio rozpalił wyobraźnie moich koleżanek i kolegów z Fotografii Przyrodniczej – “Wild Wonders of Europe”. Czy słusznie?

Kilka słów o historii, która stała (i nadal stoi) za tym albumem. Bo tło jest zawsze ważne.

Wild Wonders of Europe jest projektem, którego celem jest przybliżenie Europejczykom (a także innym mieszkańcom Ziemi) europejskiej przyrody i jej (bio)różnorodności. Celem nadrzędnym jest oczywiście jej ochrona. Inicjatorzy projektu wyszli bowiem ze słusznego założenia, że trudno rozwijać ochronę czegoś, czego się tak naprawdę nie zna.

W celu zrealizowanie tej misji, Wild Wonders of Europe zwróciło się do 69 utalentowanych i zaangażowanych w ochronę przyrody europejskich fotografów przyrody (warto dodać, że z Polaków został zaangażowany Grzegorz Leśniewski). Podjęli oni 125 fotograficznych misji w 48 krajach Europy. Album jest właśnie efektem ich pracy.

Wild Wonders of Europe

Wild Wonders of Europe

Wracając do meritum. Album liczy 288 stron. Został wydany na bardzo dobrym papierze, w twardej oprawie, w obwolucie. Całość robi bardzo pozytywne wrażenie. Ze względu na swoje rozmiary i objętość, album raczej nie nadaje się na przeglądanie w tramwajach. Polecam za to wygodny fotel, koc na nogi, dobre oświetlenie i lampkę czerwonego wina (wersja zimowa). Już pierwsza strona albumu przeniesie Was bowiem na długo do magicznego świata przyrody. I to przyrody obecnej na wyciągnięcie ręki, czy też po 3-godzinnym locie samolotem.

Tego albumu nie da się oglądać bez czytania tekstu. Tak jak muzyka w diaporamie uzupełnia zdjęcia, tak w albumie Wild Wonders of Europe tekst jest istotnym elementem prezentowanych zdjęć. I nie są to bynajmniej informacje o użytym sprzęcie czy parametrach naświetlenia. Teksty zawierają bowiem bardzo ciekawe informacje na temat gatunków, ich obecności i rozwoju w Europie czy przewidywanej przyszłości. Testy są krótkie, bardzo dobrze napisane i przede wszystkim zawierają interesujące informacje.

Album podzielony jest na kilka tematycznych rozdziałów, które tworzą bardzo ciekawe i wciągające historie. Ich punktem wspólnym jest obecność przyrody w naszym życiu. Doskonały pomysł. Już same tytułu rozdziałów (Unseen, Unexpected, Unheard of itp.) zachęcają Nas do rzucenia się w wir historii, które opowiadają.

A co z meritum albumu, czyli ze zdjęciami? Większość jest na bardzo dobrym poziomie. Także ich dobór i wielkość mnie nie zawiodła. Aczkolwiek upłynie jeszcze wiele czasu nim dokładnie poznam ten album. Nie przepadam jedynie za prezentowaniem jednego zdjęcia na dwóch stronach. Zdjęcie jest wtedy co prawda duże, ale zagięcie pośrodku utrudnia jego kontemplację.

Jakie zdjęcia wywarły na mnie największe wrażenie? Zdjęcia podwodne! Prezentują wspaniały, tajemniczy i jak na razie poza moim zasięgiem świat. Są jednocześnie doskonałe technicznie. Dobre są również zdjęcia zwierząt w akcji. Chyba najmniej mnie urzekły zdjęcia samego krajobrazu. Moim zdaniem są często bez wyrazu i bez gry tak potrzebnego światła. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te zdjęcia powstały na przestrzeni jednego roku podczas kilkutygodniowych wypadów fotografów w teren wcześniej nieznany.

Zdjęcie: Solvin Zankl / www.wild-wonders.com

Zdjęcie: Staffan Widstrand / www.wild-wonders.com

Zdjęcie: Vincent Munier / www.wild-wonders.com

Album kryje w sobie mnóstwo bardzo pięknych i bardzo dobrych zdjęć.

Z zaciekawieniem przeczytałem też kilka krótkich opowieści fotografów o warunkach w jakich wykonywali zdjęcia. Stanowią one dopełnienie prezentowanych w albumie fotografii. Łatwo można sobie wyobrazić, że takie historie stoją za każdym zdjęciem.

Myślę, że album jest wart swojej ceny. Korzystając z wiecznych promocji na Amazon.co.uk można kupić album za niecałe 15 funtów.

Szerzej o projekcie można poczytać (i pooglądać) na stronie Wild Wonders of Europe.

Tags:

Submit a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018 Łukasz Kuczkowski | Zaloguj się | Polityka prywatności