Aktualności, wieści z plenerów, najnowsze zdjęcia, relacje z wypraw, trochę techniki. Zapraszam do częstego zaglądania.
Home » Aktualności » Slajdy nadal rządzą
22
Maj

Slajdy nadal rządzą

Kilka dni temu dostałem wywołane slajdy z Islandii. Wczoraj usiadłem sobie z nimi na podświetlarce z lupką. Nadszedł czas zmierzyć się z własnymi umiejętnościami fotograficznymi. Slajd nie przebacza. Albo jest perfekcyjnie, albo nie. Koniec, kropka. Nie ma półśrodków.

Uwielbiam te chwile niepewności – nie wiem przecież, czy dobrze naświetliłem, czy kadr jest właściwy, czy horyzont prosty, czy wszystkie elementy obrazu do siebie pasują. Ale to w fotografii analogowej ma swój urok. Slajdy to dla mnie analogia do ruchu slow food w jedzeniu.

Wróćmy jednak do tego, co leżało na przeglądarce.

Powiem jedno – zatopiłem się w tych obrazach. Urzekły mnie kolory i głębia obrazów. Patrzyłem przez lupkę i wręcz czułem to zimno bijące z kawałków lodu rozsianych na plaży. Słyszałem odgłos skrzypiącego śniegu wysoko w górach. Nie mam takich odczuć, gdy patrzę na moje cyfrowe kadry. Szczególnie wtedy, gdy muszę je jeszcze poprawiać – podbić kontrast czy saturację. Na slajdzie wszystko mam dane. Ostatecznie.

Oczywiście są też kadry nieudane, źle naświetlone, itp. Ot, jak to w fotografii. Ale tych kilka klatek niesamowicie mną zawładnęło. Cieszę się, że nadal w plecaku podróżuje ze mną mój slajdolot (firmy Mamiya) i pozwala mi zatracać się w obrazach, które kreujemy wspólnie.

Być może w sobotę obejrzę te slajdy na ścianie :-).

Polecam spróbować.

Musicie mi wybaczyć ten słaby skan, ale nie dysponuję jeszcze dobrym skanerem do średniego formatu. To może się wkrótce zmieni :-). A nie mogłem się powstrzymać :-).

Tags:

2 Responses to "Slajdy nadal rządzą"

Add Comment
 1. Błażej

  22 maja 2014 at 20:51

  Rzadko to piszę ale szczena opada. Co za kolory

  Odpowiedz
 2. Waldemar Szaniawski

  26 maja 2014 at 10:41

  Ja to wiem i Ty to wiesz ;)) Twoje spojrzenie, Twój materiał, chwila pełnej koncentracji i skupienia bo błąd będzie nie do naprawienia i wreszcie efekt końcowy……Ściana i tylko ściana!!! ;))) Bo aparat cyfrowy czyt. skaner nie daje rady zrobić dobrego zdjęcia slajdu ;))) Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Submit a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018 Łukasz Kuczkowski | Zaloguj się | Polityka prywatności