O wzlotach (i głównie upadkach) w mojej fotograficznej podróży przez świat.
Home » O Autorze » Wzloty (i głównie upadki)

Od czasu do czasu próbuję swoich sił w konkursach fotograficznych. Z różnymi wynikami. Staram się wysyłać zdjęcia tam, gdzie organizatorzy nie zamierzają korzystać z moich zdjęć w sposób czysto komercyjny niezwiązany z samym konkursem. Niestety w Polsce regulaminy konkursów są często pisane tak, aby uczestnika pozbawić większości majątkowych praw autorskich bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Po prostu granda!

Konkursy to jednak trudny temat. Zrobić dobre, bardzo dobre zdjęcie to jedno. Ale później wybrać to właściwe zdjęcie na konkurs to drugie, nie mniej trudne zadanie. Moje doświadczenie jest takie, że warto patrzeć na wybór zdjęć pod nieco innym kątem i wybierać takie, które już z założenia będą się mocno wyróżniać tematem czy jego przedstawieniem od innych. Konkurencja jest bowiem straszliwa. Mistrzami wyboru (o zdjęciach już nie wspominam) zdjęć na konkurs są dla mnie dwaj moi znajomi: Mariusz Oszustowicz i Michał Budzyński. Panowie, czapka z głów :-)!

Poniżej prezentuję swoje wzloty na płaszczyźnie konkursów fotograficznych. Niestety nadal więcej jest upadków, które pozwolę sobie przemilczeć :-).


III-cie miejsce na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2015

Po raz czwarty wystartowałem na tym festiwalu i po raz czwarty jedna z moich diaporam znalazła uznanie w oczach jury. Diaporama zatytułowana „Pośród lodu” składa się ze zdjęć wykonanych podczas wypraw na Islandii w latach 2013 – 2015.


Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Memorial Maria Luisa 2014

Kolejna edycja i kolejne wyróżnienie (trzeci raz pod rząd!). Tym razem za zdjęcie wykonane na czarnej plaży w Vik na Islandii. O szczegółach można poczytać tutaj.


Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Memorial Maria Luisa 2013

Kolejna edycja i kolejne wyróżnienie. Tym razem za zdjęcie wykonane w Elgol na Isle of Skye. O szczegółach można poczytać tutaj.


Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Memorial Maria Luisa 2012

To bodajże największy konkurs fotograficzny o tematy górskiej. A że w górach bywam z aparatem, to udział w tym konkursie jest oczywista oczywistością. Juty doceniło moje zdjęcie z Patagonii zatytułowane “Duchy”.


II-gie miejsce na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2012 oraz Nagroda Publiczności

Po raz trzeci wystartowałem na tym festiwalu i po raz trzeci jedna z moich diaporam znalazła uznanie w oczach jury i dodatkowo – publiczności :-). Diaporama zatytułowana “Olbrzymy” składa się ze zdjęć wykonanych podczas wyprawy w Himalajach. Pierwotnie diaporama została przygotowana na slajdach,ale wymogi konkursu wymusiły na mnie przygotowanie również wersji cyfrowej. Jak widać zeskanowane slajdy nawet na dużym ekranie nadal się bronią :-).


Nordic Nature Photo Contest 2012

Jedno ze zdjęć wykonanych podczas wyprawy na Grenlandię otrzymało wyróżnienie w kategorii “Krajobraz”.


European Photographer of the Year 2011

Moje zdjęcie wykonane podczas pleneru w Szkocji zakwalifikowało się do finału konkursu. Zabrakło odrobinę szczęścia.


Glanzlichter 2011

Moje dwa zdjęcia otrzymały wyróżnienie w kategorii w kategorii „Piękno roślin” i „Wspaniała dzika przyroda”. Na więcej informacji zapraszam tutaj.


Traveler Photographer of the Year 2010

Jedno ze zgłoszonych zdjęć otrzymało wyróżnienie w kategorii “Niesamowite Miejsca” (“Amazing Places”). Cały natomiast zestaw zakwalifikował się do ścisłych finałów. Więcej informacji znajduje się tutaj.


I-wsze miejsce na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2010

Po raz drugi wystartowałem na tym festiwalu i po raz drugi jedna z moich diaporam znalazła uznanie w oczach jury. Diaporama obejmująca zdjęcia z Fotograficznej Wyprawy Marzeń – Grenlandia 2010 zdobyła bowiem I-wsze miejsce w kategorii “Przyroda świata”. Jest mi tym niezmiernie miło, że była to diaporama analogowa (slajdy), którą składa się o wiele trudniej niż diaporamę cyfrową.


Glanzlichter 2010

Zdjęcie zatytułowane “Romeo i Julia” znalazło się w finale kategorii “Piękno Roślin” i ostatecznie zostało zakwalifikowane w drugiej dziesiątce zdjęć (jako jedne z 15282).


Grand Prix festiwalu WIZJE NATURY 2008

To jak do tej pory mój największy sukces – za diaporamę zatytułowaną “W CIENIU Mordoru” otrzymałem Grand Prix festiwalu WIZJE NATURY 2008. Na diaporamę składały się oczywiście zdjęcia z Nowej Zelandii :-). Festiwal organizowany jest przez Zarząd Główny Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Więcej o samym festiwalu oraz o konkursie można znaleźć tutaj (festiwal) i tutaj (konkurs).


Konkurs Fotografii Górskiej 2008

Jedno z moich zdjęć z Himalajów zakwalifikowało się do wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Górskiej (II edycja) organizowanego przez Wrocławski Klub Wysokogórski. Więcej informacji można znaleźć na stronie Klubu.


Wildlife Photographer of the Year 2008

Moje trzy zdjęcia z Gór Najwyższych zakwalifikowały się do półfinału jednego z najbardziej prestiżowych konkursów przyrodniczych na świecie. Spośród 32.000 nadesłanych zdjęć i 3000 fotografów! Cieszę się, że zdjęcia zostały docenione. Dostałem list z oficjalnym potwierdzeniem wejścia do półfinałów. Za rok spróbuję raz jeszcze!


Konkurs fotograficzny “Oblicza Wielkopolski” edycja 2007

Wyróżnienie za zdjęcie “Drzewo Druida”


Konkurs fotograficzny “Parki Narodowe” edycja 2007

Wyróżnienie za zestaw “Trzy Kolory” z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niektóre z nagrodzonych prac:

© 2018 Łukasz Kuczkowski | Zaloguj się | Polityka prywatności