Zdjęcia, muzyka i przenikanie. Kwintesencja dobrej diaporamy.
Home » Galerie » Diaporamy

Efektem mojej fotograficznej pasji są diaporamy. Co to jest diaporama?

Jak podaje Wikipedia, diaporama to “spektakl audiowizualny, którego tworzywem są nieruchome obrazy w postaci przezroczy rzutowanych na ekran i zsynchronizowany z nimi dźwięk. Ścieżkę dźwiękową może stanowić muzyka, nagrane dźwięki, słowo czytane itp. Dźwięk i obraz stanowiącą w tej formie wyrazu nierozerwalną całość. W efekcie otrzymujemy oryginalną formę przekazu autorskiego plasującą się pomiędzy filmem, a niezależnymi od siebie prezentacjami zdjęć i form dźwiękowych. Diaporama nie jest pokazem przeźroczy do muzyki emitowanej w tle. Taką prezentację nazywa się slideshow.”

Od siebie tylko dodam, że niezwykle istotne w diaporamie jest przenikanie, czyli nakładania się jednego obrazu na drugi, czego efektem jest często obraz trzeci, istniejący tylko jako rezultat nałożenia dwóch rzeczywistych obrazów.

Takich diaporam zrobiłem już kilkanaście. Są to głównie diaporamy analogowe, ale powoli tworzę ich cyfrowe odpowiedniki. Sukcesywnie będę je udostępniał na tej właśnie podstronie galerii. Zapraszam serdecznie.

P.S. Sugeruję oglądać w rozdzielczości HD. Stosowne opcje są dostępne na dole pokazu.


© 2018 Łukasz Kuczkowski | Zaloguj się | Polityka prywatności