Aktualności, wieści z plenerów, najnowsze zdjęcia, relacje z wypraw, trochę techniki. Zapraszam do częstego zaglądania.
Home » Aktualności » Nowości » A niebo gwiaździste …
08
Sty

A niebo gwiaździste …

Astronomią interesowałem się już pod szkoły średniej. W zasadzie wszystko zaczęło się przez przypadek. Byłem chory i musiałem nadrobić materiał z geografii. Akurat omawiany był układ słoneczny i cały wszechświat. Tak mnie wciągnął podręcznik, że zacząłem czytać wszystkie książki o astronomii, jakie tylko wpadły mi w ręce. Wkrótce zacząłem wychodzić na swoje pierwsze obserwacje gwiazd z lornetką. Uczyłem się gwiazdozbiorów, ich nazw i “historii” poszczególnych gwiazd. Kiedy tylko mogłem zadzierałem głowę do góry. Dzięki uprzejmości Rodziców stałem się posiadaczem 15 centymetrowego teleskopu systemu Newtona, a nieco później – 20 centymetrowego teleskop Schmidta-Cassegraina. Dołączyły do niego lornetki Zeissa. To był sprzęt. Zaczęły się poważniejsze obserwacje: ocena jasności gwiazd zmiennych, poszukiwania nowych i supernowych, głębsze poznawania nieba, obiekty mgławicowe. Do domu zaczęły przychodzić periodyki: Sky & Telescope, Deep Sky, Urania, atlasy nieba. Zaczęła się korespondencja z AVSSO i astronomami amatorami z Polski. Obozy astronomiczne w górach. Miałem mobilne obserwatorium. A że mieszkałem daleko od dużych skupisk ludzkich, to niebo nade mną zawsze było gwiaździste. Ach, to były czasy.

A na to wszystko zaczęła nakładać się fotografia. Na slajdach i negatywach. ISO 400 było wówczas marzeniem. Na czarno-białych negatywach korzystało się nawet z ISO 1600, a nawet i 3200.

Te czasy skończyły się wraz z połową studiów. Jeszcze na niebie podziwiałem komety Hale-Boppa i Hyakutake. Ale zaczęło mi brakować czasu. Powiedziałem sobie, że do astronomii wrócę jak będę starszy. I to przed emeryturą.

O tym wszystkim myślałem kilka dni temu, kiedy o 4 rano stałem pod gwiaździstym niebem Pogórza Izerskiego. Piękne gwiazdy jaśniały nade mną. I Jowisz i Mars i kometa Lovejoy. Jeszcze do nich wrócę.

4 Responses to "A niebo gwiaździste …"

Add Comment
 1. Błażej

  9 stycznia 2014 at 08:59

  Świetna fotografia. Piękne niebo. Może zdradzisz nieco z parametrów aparatu przy robieniu tego zdjęcia?

  Odpowiedz
  • Łukasz

   9 stycznia 2014 at 09:49

   Dzięki Błażej. O ile pamięta: ISO 3200, 21 sekund, f2.8. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 2. Błażej

  19 grudnia 2015 at 09:14

  Łukaszu to było robione w parku nocnego nieba?

  Odpowiedz
  • Łukasz

   19 grudnia 2015 at 09:16

   Nie, niedaleko Jeleniej Góry :-)

   Odpowiedz

Submit a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018 Łukasz Kuczkowski | Zaloguj się | Polityka prywatności